Ігрові фішки, які пішли в небуття

446

Ігрова індустрія змінюється. Тренди і механіки змінюють один одного, залишаючи за собою тільки спогади. Сьогодні ми поговоримо про ігрові фішки, які пішли в небуття. Про архаїзмах ігрової індустрії, забутих механіків і просто старих традиціях індустрії. Деякі з них навивають приємні спогади, а деякі заслужено зникли.

Стаціонарний кулемет

Колись давним-давно в ранніх військових шутерах про Другу світову за типом Medal of Honor або Call of Duty з’явився стаціонарний кулемет, з якого тобі треба було розстрілювати натовпу супротивників. Якщо хто не знає, суть скрізь одна. Ти сідаєш за кулемет/мініган/плазмомет/гатлинг і тупо вбиваєш хвилі ворогів, керуючи мишкою хвилин 5. І якою б динамічною гра була, вона перетворюється в тир.

Якщо спочатку це сподобалося геймерам, то через деякий час стаціонарний кулемет в іграх став клеймом ганьби і поганим смаком. Якщо ви стріляли з одного такої зброї в іграх – повірте, ви стріляли з усіх стаціонарних знарядь в будь-якій грі. Навіть у легендарну GTA San Andreas є рівень, де потрібно розстрілювати з минигана літачки.

Сексуалізація в іграх

Ми вже порушували цю тему в матеріалі про , однак повторимося. Колись у розробників в тренді було зайво сексуализировать образ жінок, вбираючи їх у пікантні вбрання. Навіщо? Щоб використовувати як спосіб залучення чоловічої аудиторії. Досить згадати Рейн з Bloodrayne, Лару Крофт, Жанет з Vampire The Masquerade Bloodlines, головну лиходійку другий частини Sin Episodes, прообразом якої була канадська актриса з порно індустрії [до речі, ваша напарниця в цій грі також була піддана сексуальної об’єктивізації].

Игровые фичи, которые ушли в небытие

Цих героїнь поміщали на обкладинки, щоб геймери тих років пускаючи слину купували диски з бажанням знайти цих дівчат з обкладинки у самій грі.

Сьогодні все змінилося, індустрія схильна сучасному веянью, так і скандалів боїться. Просто порівняйте зовнішній вигляд героїнь, наприклад в Mortal Kombat 9 і в прийдешній одинадцятій частині. Навіть такі мастодонти як японські розробники Dead or Alive згідно нової політики Sony значно зменшили з цим.

Демо-версії ігор

Покоління нульових пам’ятає ці часи як зовсім недавні, а насправді минуло вже добрих років десять і така річ як демо версія гри пішла в минуле. Демо версія, це не альфа або бета-тести, які сьогодні дуже люблять проводити геймдевы, що представляють з себе неоптимізованих, недороблені версії ігор, повні помилок. А повноцінні 20-30 хвилин вже готового продукту, в який ти міг пограти.

Игровые фичи, которые ушли в небытие

Раніше, ще до того як стім увірвався в наше життя, демо-версії ігор йшли на диску в комплекті з новим випуском, наприклад, «Ігроманії». Ця стратегія була дуже взаємовигідній. Розробник популяризує свою гру і дає гравцям промацати її кращу частину, а журнали, як розповсюджувачі, користуються додатковим попитом.

Знаю, часом і сьогодні зустрічаються демо версії, як от у ремейку Resident Evil 2, але раніше вони були обов’язковою частиною будь-якої гри. Саме враження від демки були вирішальними у виборі брати чи не брати.

Ця традиція ще жива, але на жаль, не всюди.

Resident Evil Style

Якщо ви читали наш матеріал про , то для вас не буде секретом той факт, що протягом усієї історії індустрії тренди задавали напрям її розвитку. І одним із самих великих трендів був стиль першого Resident Evil. Смішно, але у свою чергу «Реза» запозичила його у Alone In the Dark. У будь-якому випадку після такого успіху, який отримала гра Capcom, її стиль повсюдно почали копіювати, а саме: фіксований камеру, хоррор і квест складову, сильних ворогів і т. д.

Игровые фичи, которые ушли в небытие

Подібне сталося в майбутньому з souls-like іграми, однак з клонами резидента все було дуже погано. Що не гра, то чортове адище з глюками, відсутністю балансу і грамотного геймдизайну локацій. Мені досі сняться кошмарні сни про The X Files і Blair Witch Project. Добре, що ті часи пішли, шкода мода на тренди залишилася.

Бос вертоліт

Продовжує наш список забутих фіч бос вертоліт. Сьогодні це більше мем, але коли-то ні одна поважаюча себе студія розробників не могла не вставити боса вертольота в гру. Особливо цим хворіли шутери і дій від третьої особи. Вертоліт завжди являв собою махину в повітрі, яка найчастіше зустрічає вас на даху і починає розстрілювати. Ви вбиваєте його в кілька фаз, а на останній, вертоліт впадає в якусь подобу берсерка.

Игровые фичи, которые ушли в небытие

Бос вертоліт був навіть в Half Life 2. За фактом [особливо сьогодні] такий бос – це відсутність при створенні креативності і штучне розтягування гри. Хоча у багатьох японських проектах він є і по сьогодні. Я буду проклинати вертоліт з DMC 2 до кінця своїх днів.

Вишки

А ось і наступний архаїзм з ігор. Вишки з’явилися в іграх не так давно, але на щастя швидко зникли. Під час піку своєї популярності[ де-то в 2011-2015], в деяких іграх вони були обов’язковою частиною сюжету, мовляв, поки не заберешься на вишку – не пройдеш ту чи іншу місію. Зародили цей тренд Юбисофт першим Assassin’s Creed, а пізніше перенесли його в третій Far Cry. Але якщо в ассасине була акробатична складова, що робило процес схожим на головоломку.

Игровые фичи, которые ушли в небытие

То ось у другому флагмані студії підніматися по них було дуже нудно. На жаль, Far Cry 3 була дуже успішною грою та інші розробники, наслідуючи її досвід, стали додавати чортові вишки у свої проекти. Благо вони швидко усвідомили, що це не подобається спільноті.

Стрільба від стегна

Вперше я познайомився зі стріляниною через приціл, коли в юні роки запустив Brothers in Arms. Натиснувши на праву кнопку миші, мій герой реалістично звів приціл з мушкою. Тоді я відчув себе справжнім хардкорних геймерів, а не «брудним казуалом». Може сьогодні це звучить незвично, але в самих перших шутерах, як Doom, Wolfenstain і наступних проектах була тільки стрільба від стегна або як її ще називають – стрільба навскидку. У вас був приціл і ви просто стріляли.

Игровые фичи, которые ушли в небытие

В наших реаліях вона також зустрічається в іграх, але перестала бути єдиним варіантом, і використовують таку стрілянину вкрай рідко. Навіть важко уявити, що сьогодні ви не затиснете праву кнопку миші перед тим як почати стріляти. В деяких іграх, таких як Metal Gear Solid V: The Phantom Payne, є навіть альтернативний варіант прицілювання від плеча.

Не те щоб стрільба від стегна в іграх була чимось поганим, однак вона поступилася реалістичності. До речі, якщо ви не знаєте різниці між реалізмом і реалістичністю, у нас є для вас , присвячений саме цій темі.

А поки, це були забуті фічі ігрової індустрії.