Огляд блоку живлення chieftec polaris 850w: більше потужності

125

Кількість серій блоків живлення з ефективністю 80 plus gold в лінійці продукції chieftec неухильно зростає — зараз для форм-фактора atx їх вже п’ять: core, power smart, powerplay gold, powerup і polaris — причому остання включає в себе дві підсерії, що розрізняються апаратною платформою.

Нам вже знайомий найбільш продуктивний представник менш потужної підсерії polaris-модель pps-750fc. Сьогодні ж ми познайомимося з моделлю pps-850fc, що відрізняється за індексом лише однією цифрою, але володіє зовсім іншою начинкою і конструкцією.

# упаковка, комплект поставки, зовнішній вигляд

Коробка моделі практично не відрізняється від менш потужних побратимів по серії polaris: все той же чорний фон, фотографія блоку живлення, логотип сертифікації 80 plus gold і згадка про повністю модульної кабельної системи на фасаді — відрізняється тільки фотографія блоку і цифри потужності.

Традиційно для chieftec упаковка єдина для всіх моделей серії. Конкретна модель позначена маркуванням в гуртку під її індексом на боковині коробки.

На звороті коробки наведені електричні параметри і доступні роз’єми живлення для обох варіантів найбільш потужної підсерії polaris. Також присутні емблеми відповідності різним галузевим стандартам, адреса сайту виробника і країна виробництва (китай).

На другій боковині коробки є код ean і серійний номер блоку живлення.

Комплект поставки включає не тільки звичний набір з мережевого шнура, кріпильних гвинтів і друкованої інструкції, але і сумку з синтетичної тканини із застібкою-«липучкою» для зберігання невикористовуваних кабелів.

Якщо у менш потужних polaris корпус блоку живлення має стандартні розміри 140х150х87 мм, то моделі на 850 і 1050 вт відрізняються збільшеною до 160 мм довжиною, що може викликати труднощі при установці джерела живлення в деякі компактні комп’ютерні корпуси.

Зовнішнє оформлення витримано в тому ж стилі, що і у менш потужних побратимів, а відмінності зводяться до конфігурації панелі роз’ємів для підключення модульних кабелів і вентилятору збільшеного діаметру.

Роз’єми для підключення шлейфів живлення мають наочні підписи, а ключі у роз’ємів pci-e і cpu, що мають однакову кількість контактів, відрізняються, що дозволяє уникнути помилок при приєднанні кабелів.

Одна з боковин закрита наклейкою з ім’ям виробника і назвою серії. Основну площу задньої панелі з входом мережевого шнура і вимикачем живлення займає вентиляційна решітка. На дні корпусу є таблиця з електричними параметрами.

⇡# технічні характеристики

Вся вихідна потужність в 850 вт може бути передана по лінії 12 в, що вже типово для сучасних високоефективних блоків живлення. Допустиме сумарне навантаження по лініях 3,3 в і 5 в становить 120 вт, а на джерело чергового живлення — 3 а, що також є досить типовими показниками. Блок живлення здатний працювати з повним діапазоном вхідних напруг від 100 до 240 в — це відчутний плюс при використанні бж в місцях, де є проблеми з просіданням напруги електромережі.

Гарантія виробника становить 24 місяці-скромніше, ніж у більшості конкуруючих моделей від інших виробників. Мінімальна ціна в роздробі на момент підготовки матеріалу становила трохи більше 9 000 рублів-це досить гуманний рівень для 850-ватної «золотий» моделі з повністю модульною кабельною системою.

Кабельна система цілком відповідає сучасним вимогам як за кількістю доступних роз’ємів, так і по довжині шлейфів живлення.

Основний роз’єм atx розміщений на 65-сантиметровому кабелі, таку ж довжину мають і шлейфи додаткового живлення cpu. Кабелі живлення відеокарт pci-e до першого роз’єму налічують 60 см, а кабелі з роз’ємами sata і pata-55 см. Відстань між роз’ємами на всіх шлейфах однакове – 15 см.

Всі шлейфи мають плоске виконання.

Перетин більшості проводів становить цілком типові 18 awg. Винятками є лише більш товсті (16 awg) дроти в шлейфах живлення cpu і в кабелях живлення відеокарт pci-e від бж до першого роз’єму.

У сегменті від першого до другого роз’єму перетин проводів в шлейфах живлення pci-e зменшується до типових 18 awg.

Набір роз’ємів живлення:

  • 1 × 20+4 контакту;
  • 2 × atx12v — 4 + 4 контакти) – живлення cpu;
  • 4 × 6+2 контактів-додаткове харчування плат pcie;
  • 12 × sata;
  • 4 × molex.

⇡# конструкція, внутрішній устрій

Внутрішні компоненти охолоджуються вентилятором globe fan rl4z s1352512hh 1225m12s типорозміру 135 мм, заснованому на гідродинамічному підшипнику (що помітно краще, ніж 120-мм вентилятор на підшипнику ковзання в молодших polaris як мінімум в плані довговічності). Номінальна швидкість обертання вентилятора – 1800 об/хв.невелика частина площі крильчатки прикрита екраном з прозорої плівки для оптимізації повітряних потоків всередині корпусу блоку живлення.

Як і в менш потужних моделях серії, в блоці pps-850fc використовується платформа розробки sirfa / high power-але помітно відрізняється по конструкції.

Хоча загальна топологія цих платформ ідентична (напівмостовий резонансний перетворювач і використання перетворювачів постійного струму для напруг 3,3 і 5 в), компонування відрізняється досить істотно — починаючи з більшої довжини плати розглянутої нами сьогодні моделі.

Частина елементів вхідного фільтра (один конденсатор cx і пара конденсаторів cy) розміщена на вході шнура живлення.

На основній друкованій платі можна виявити пару синфазних дроселів, конденсатор cx і чотири конденсатора cy, варистор і запобіжник.

Керуючі мікросхеми розміщені переважно на вертикальних дочірніх платах.

На фото вище видно контролер sls cm6901x і керуючий схемою перетворення постійного струму чіп apw7159c.

На невеликій дочірній платі у самого краю корпусу розміщена мікросхема stc 15w408as, що служить для управління швидкістю вентилятора.

Інших керуючих мікросхем на зовнішній поверхні основної плати або на дочірніх платах виявити не вдалося.

На вході блоку використовується пара якісних японських електролітичних конденсатора rubycon, ємністю 470 і 390 мкф.

У вихідних ланцюгах використовуються тайванські електролітичні конденсатори teapo (досить непогані, але ми б все ж воліли побачити на їх місці продукцію японських виробництв), а також деяку кількість твердотільних конденсаторів.

В цілому якість виготовлення не викликає питань: досить якісні компоненти і акуратна збірка.

Методика тестування, прийнята в 3dnews, описана в окремій статті, яку ми рекомендуємо прочитати для розуміння пристрою комп’ютерних блоків живлення і їх найважливіших характеристик. Звертайтеся до неї, щоб дізнатися, навіщо потрібен і як працює той чи інший компонент, згаданий в огляді, і як інтерпретувати результати тестування.

Виміряний в ході тесту ккд chieftec polaris pps – 850fc досить високий.

Почасти такі показники є наслідком похибки вимірювань побутового ватметра, що занижує потужність» з розетки ” (що особливо помітно при середніх і великих навантаженнях).

Згідно зі звітом про сертифікацію 80 plus для chieftec pps-850fc, при напрузі мережі 115 в на 10/20/50/100 % потужності був зафіксований ккд 88,02/91,69/91,77/89,75 % відповідно (що трохи вище-особливо при невисоких навантаженнях-ніж у моделі pps-750fc). У мережі 230 в ефективність виявиться ще вище (в межах 1-2%).

При малих навантаженнях на блок живлення вентилятор не діє – його старт ми відзначили лише при потужності 30% від номінального навантаження. Стартові обороти вентилятора при цьому виявилися досить невисокі (менше 650 об/хв), але практично відразу починається лінійне зростання швидкості обертання крильчатки: до повного навантаження вентилятор розкручується майже до своїх максимальних 1800 об/хв.

В цілому, на нашу думку, алгоритм контролю оборотів цілком міг би бути менш агресивним: нагрів корпусу при роботі незначний, так що десь до навантаження в 70% від номіналу можна було б зробити «плато» зі швидкістю в межах 1000 об/хв з подальшим більш різким підйомом оборотів.

В цілому акустичний комфорт chieftec pps-850fc ідеальний при невисоких навантаженнях (на 20% потужності вентилятор не діє, паразитних призвуків від електроніки також не зафіксовано), цілком хороший до половинного навантаження, але з подальшим зростанням вихідної потужності буде ставати все гучніше – і вже приблизно з 70 % потужності шум від вентилятора стає надто нав’язливим, а при наближенніМаксимуму-явно дискомфортним.

Стабільність напруг близька до еталонної: лише по напрузі 5 в при помірних навантаженнях по всіх лініях відхилення виходять за 1% від номіналу.

Шина 12 в, високочастотні пульсації

Шина 12 в, низькочастотні пульсації

Шина 5 в, високочастотні пульсації

Шина 5 в, низькочастотні пульсації

Рівень високочастотних пульсацій не викликає питань ні по лінії 5 в, ні по лінії 12 в. На графіку низькочастотних пульсацій можна бачити періодичні високі сплески, але це проблема вимірювального обладнання — ці сплески відзначаються і при нульовому навантаженні на блок.

# висновки

Блок живлення chieftec polaris pps-850fc демонструє цілком гідні» золота ” основні електричні параметри (відмінну стабільність напруг і ефективність, невисокий рівень пульсацій напруги), має продуману і зручну повністю модульну кабельну систему, досить надійну елементну базу і якісну збірку, а також не викликає нарікань на акустичний комфорт при помірних навантаженнях — а при малих він і зовсім безшумний.

Головним же практичним недоліком моделі бачиться підвищена гучність системи охолодження при високому навантаженні: при таких умовах обороти вентилятора виявляються вище, ніж у більшості відомих нам «золотих» моделей аналогічної вихідної потужності. Також можна відзначити невелику економію на конденсаторах вихідних ланцюгів і традиційно скромний для chieftec термін гарантії.

Проте chieftec polaris pps – 850fc є одним з найбільш привабливих за ціною варіантів у своєму класі повністю модульних блоків живлення потужністю 850 вт, сертифікованих за рівнем 80 plus gold.