Сша і єс сподіваються домовитися з питань стеження за європейцями, але ясності поки немає

115

Наступного тижня в брюсселі очікується новий раунд переговорів між американською делегацією і представниками європейського союзу. Американську делегацію очолять чиновники з ради національної безпеки, що підкреслює важливість зустрічі. Сторони спробують просунутися у вирішенні давнього конфлікту про передачу даних європейців в сша, де вони стають легкою здобиччю американських спецслужб і не тільки.

Червневий саміт у брюсселі з питань безпеки з президентом сша джозефом байденом (крайній праворуч). Джерело зображення: olivier hoslet / shutterstock

Європейське законодавство набагато серйозніше ставиться до захисту персональних даних, ніж американські закони. Тим більше що в сша у зв’язку з подіями вересня 2001 року (сьогодні якраз виповнюється 20 років трагедії) американські спецслужби отримали дозвіл на вельми вільне поводження з даними громадян. В кінці 90-х років минулого століття єс погодилося на спрощену схему договору з передачі даних про своїх громадян на ту сторону атлантики. Підкреслимо: мова йде про зберігання даних європейців на серверах на території сша.

Через кілька років стало зрозуміло, що американські компанії і спецслужби в масі не дотримуються встановленого договору і в 2015 році вищий європейський суд визнав договір про обмін даними з сша недійсним. За колишнім договором країни єс не мали механізмів захисту своїх громадян і їх даних в сша, а спрощена схема так і не стала механізмом стримування апетитів американців. Цей демарш єс поставив під загрозу нормальну роботу американських техногігантів в європі, таких як google, facebook, twitter і тисяч компаній поменше.

Зі зрозумілих причин, американський бізнес це не влаштувало, і влада сша взялася врегулювати ситуацію на політичному рівні. Тим часом дані європейців продовжували текти через атлантику. Влітку минулого року європейський суд виніс чергову заборону на передачу персональних даних своїх громадян на сервери в сша. Спираючись на нову постанову, ірландія почала судову війну з facebook. Остання навіть опублікувала застереження, що подібні дії унеможливлять роботу компанії в єс, що призведе до проблем бізнесу також у сша. Якщо досвід ірландії виявиться успішним, його можуть взяти на озброєння інші країни союзу. Для американців важливо не створити прецеденту, тому facebook вдалася до апеляції.

Чергові переговори про способи вирішення конфлікту вже пройшли цього літа в сша і через тиждень відновляться в брюсселі. Але джерела вважають, що навіть у разі деякого прогресу, натяки на який нібито є, переговори доведеться продовжити в майбутньому.

«поки неясно, які поступки або юридичні права американські переговірники готові надати європейцям в ході переговорів наступного тижня, і чи пройде ця пропозиція перевірку в суді, який, як очікують офіційні особи обох країн, буде третім за рахунком. Деякі юристи кажуть, що вирішення цього питання може зажадати внесення змін до американських законів про стеження», — повідомляє видання the wall street journal.