З’ясовуємо, скільки мегагерц потрібно сучасному ігровому процесору-4 ггц vs 5 ггц від sh

87

Процесори intel подолали планку в 4 ггц близько 20 років тому, а після довго топталися на місці, намагаючись вийти за межі 5 ггц. Дивно, але те, що не виходило у intel, без проблем реалізувала компанія amd. Процесори у червоних виявилися жахливо гарячими, але з легкістю виходили за 5 ггц. На жаль, це не дуже допомагало, адже незважаючи на це intel майже завжди залишалася на крок попереду. У якийсь момент intel вдалося подолати поріг 5 ггц, а після на кілька років послідувало відточування 14-нм техпроцесу. До чого все це призвело, вже давно відомо, але сьогодні мова навіть не про це. Проблема в тому, що багато експертів останні кілька років вважали слабким місцем процесорів ryzen низькі тактові частоти. Той же core i7 – 9700k ще в 2018 році з коробки розганявся до 4.9 ггц, а при невеликій старанності міг з легкістю дійти до 5.2 ггц і вище. А ось його головний конкурент ryzen 7 2700х з великими труднощами показував 4.3 ггц, які в реальності перетворювалися в 4.1-4.2 ггц.

Оскільки більшість користувачів не приділяє належної уваги деталям, продажі у intel завжди були вище за рахунок правильного маркетингу, вміло обігрує свої переваги. Сьогодні amd може запропонувати ryzen 9 5900х з тактовою частотою 4.8 ггц і навіть ryzen 9 5950х, що дотягується до 4.9 ггц, а значить розрив істотно скоротився. І ось тут і виникає головне питання: а чи потрібна така висока тактова частота, і наскільки виправдана гонка за мегагерцами? відповідь на це питання є на каналі thespyhood. Хлопці взяли процесор core i9 – 11900k і прогнали його на різних тактових частотах, від 3.5 ггц, до 5 ггц. Давайте вивчимо результати на скріншотах нижче.

Відзначимо відразу дві тенденції:

  • у роздільній здатності 1080р спостерігається істотна різниця між 3.5 і 4 ггц, в той час як далі все залишається майже без змін. Це означає, що при таких умовах тактова частота грає якщо не ключову, то вельми важливу функцію, але в межах розумного. Після подолання 4 ггц краще гнатися за більш сучасною архітектурою, ніж за накачаними мегагерцами. Подивитися результати в 1080р можна на відео нижче.
  • в дозволі 2к різниця знижується навіть між 3.5 і 4 ггц, а значить тут архітектурні особливості встають на перший план, а вирішальний внесок вносить відеокарта.

Все це означає, що при покупці процесора варто намагатися брати якомога більше нове покоління. Багато наших читачів звеличують core i7-8700k і аналогічні старі камені. Можливо, час їх і не прийшов, але новий core i5-11600k набагато цікавіше, а ціни на обидва процесора можуть бути ідентичними. Точно така ж ситуація і з amd, адже ryzen 5 5600х примудряється обходити в іграх більшість більш дорогих процесорів на своїх 4.6 ггц.