Шанувальникам наукової фантастики: топ-10 кращих книг сучасної нф

26

Наукова фантастика завжди розбурхувала уми тих, хто хотів і міг мріяти про інших галактиках, колонізації планет, інопланетних істот і зоряних крейсерах з неймовірними двигунами. І хоча загальна ідея жанру не змінюється ось уже десятки років, нові романи розкривають цей напрямок художньої літератури з зовсім іншого боку. Книги, випущені в xxi столітті, в корені відрізняються від тих, що заклали фундамент жанру, і від цього вони навіть в якомусь сенсі цікавіше. Адже всі вже начиталися про літаючі автомобілі, роботів і штучний інтелект. Пора рухатися далі.

Помилкова сліпота

пітер уоттс, 2006 рік

Тема контакту з позаземною цивілізацією, мабуть, є мало не центральною в жанрі наукової фантастики-і в «помилковій сліпоті» автор вирішив досить просто і дохідливо пояснити, що не завжди цей контакт буде приємний для людства. Адже з великою часткою ймовірності інші істоти будуть куди більш розвиненими, ніж люди, а значить, біди не минути. А ще в романі наочно демонструється, що інтелект і розум — абсолютно різні речі, які безпосередньо впливають на можливості позаземної цивілізації. Яскравий приклад того, що можна писати про інопланетян, які при цьому не є точною копією людей із зеленою шкірою.

Пробудження левіафана

джеймс корі, 2011 рік

У даній книзі, яка є лише першим романом цілої серії, читачеві демонструють те, у що може перетворитися наш світ в самому найближчому майбутньому. Мова про часи, коли людство відправиться підкорювати марс, а за ним інші планети. У книзі жителі марса, що цілком очікувано, не особливо горять бажанням виконувати вимоги землян, а ті, хто народилися і виросли на астероїдах, виконуючи чорну роботу з видобутку ресурсів, зовсім не можуть жити при високій гравітації і відчувають себе другосортними. А ще є планети зовнішнього кільця, які підштовхують всіх до війни. Хто знає-може, це зовсім не фантастичний роман, а передбачення на 2050 рік?

Блукаюча земля

лю цисінь, 2000 рік

Лю цисінь, один з найбільш незвичайних авторів в жанрі наукової фантастики, в одну мить довів всьому світу, що в китаї вміють писати так, що дух захоплює. Він всього за 40 сторінок невеликої повісті розповів (книга є збіркою, а “блукаюча земля” – перша розповідь) про те, як сонце майже вибухнуло, а земляни вирішили перетворити свою планету в повноцінний космічний двигун. Заради виживання жителі землі прийняли рішення полетіти до іншого сонця, витративши на це 100 поколінь, але, звичайно, це сподобалося далеко не всім. Особливо не сподобалося те, що поверхня землі далеко від сонця буквально замерзла, загнавши людей під землю.

лю цисінь, 2007 рік

Після гучного успіху з» блукаючою землею”, лю цисінь зважився на вельми амбітний експеримент — замість невеликих оповідань він написав цілий цикл з трьох романів, в яких він досить просто (сарказм) і дохідливо пояснив, чому людям не варто шукати зв’язку з позаземними цивілізаціями. Тут і насувається загроза, яку не можна запобігти, і якась сімейна драма, і політика за участю кнр, і сонце у форматі величезного радіо, і весь лиск китайської наукової фантастики. Правда, варто відразу сказати, що читати цикл необхідно захлинаючись — інакше зрозуміти повну картину буде проблематично.

Посольське місто

чайна м’євіль, 2011 рік

Можна сміливо і без будь-яких сумнівів заявити, що «посольське місто» — абсолютно унікальний роман, аналогів якому просто немає. Вся справа в унікальному форматі подачі сеттингу, який повідає читачеві про колонізовану планету арієку. Місцеві жителі цієї планети говорять на власній мові, який людині не підвладний. Лише певні представники нашої раси після генної модифікації та інших досить дивних маніпуляцій можуть стати послами, які говорять мовою аборигенів, але саме посол і призведе до незворотного ланцюжку подій, яка не менш захоплююча, ніж передісторія і зав’язка історії.

ніл стівенсон, 2008 рік

Уявіть собі світ майбутнього, в якому великі уми людства замкнулися в деяких монастирях, де вони, відчужені від мирських утіх і технологій, займаються дослідженнями, вивчаючи високе, немислиме і незвідане. Ось тільки в певний момент вищим умам доводиться відкласти справи, щоб банально вижити, адже на горизонті маячить корабель з прибульцями, які явно хочуть рознести людців в пух і прах. Саме про це» анафем ” і розповість, правда, на чолі кута не зовсім звичні нам люди, та й планета називається інакше, але суть від цього не змінюється. А ще цю книгу, ймовірно, ви захочете перечитати кілька разів — просто для того, щоб зрозуміти.

Зірка пандори

пітер гамільтон, 2004 рік

Майже завжди земляни опиняються або на краю загибелі, або лицем до лиця з позаземною цивілізацією, яка перевершує нас, людей, у розвитку. У» зірки пандори ” ситуація інша — люди навчилися омолоджувати себе, домоглися вічного життя і незабаром підкорили 600 планет, з’єднавши їх порталами для швидкого переміщення. Здавалося б, що може піти не так, хто може перешкодити нескінченному процвітанню і розвитку? саме заради того, щоб дізнатися відповідь на це питання, корабель «другий шанс» відправився в подорож до чергового відкриття, яке повинно дати відповіді на всі питання. Відразу після прочитання можна приступати до «юди звільненому».

сергій лук’яненко, 2019 рік

У 2019 році сергій лук’яненко буквально потряс світ наукової фантастики свіжим романом про космос — «поріг» продемонстрував, що в порохівниці ще предостатньо пороху. Автор майже бездоганно підкорив безкраї простори космосу, придумавши масу рас, глобальну проблему, цілі світи і угоду шести найрозвиненіших в галактиці цивілізацій, до складу якого якимось чином вдалося потрапити і землянам. Тепер люди в компанії інших розумних істот відправляються в захоплюючу подорож, за підсумками якого потрібно дати відповідь на найважливіше питання. І, що найприємніше, це тільки перша книга циклу – всього їх буде три або чотири (автор не вирішив), так що запас на майбутнє відмінний.

яцек дукай, 2004 рік

Експедиція на край галактики, подорожі в часі, зміна простору, невблаганний прогрес і еволюція, інопланетяни і політика на задньому плані — це лише частина того, що автор скидає на своїх читачів. Історія про те, як людство відправило корабель на вивчення якоїсь астрофізичної аномалії, призводить до досить дивним випробуванням для того, хто цю подорож в результаті пережив. І, звичайно, настільки рясне фізичними термінами розповідь змусить неодноразово відкривати google в пошуках відповідей на різні питання. Втім, на те цей жанр і назвали науковою фантастикою.

адріан чайковскі, 2015 рік

Втім, іноді людям з майбутнього не вдається знайти інопланетну расу навіть після сотень років пошуків і вивчень. З іншого боку, навіщо шукати розумних істот, якщо можна просто створити новий вид? досить створити нановірус, заселити порожню планету мавпами, а потім скинути на них цю розробку, щоб викликати розвиток головного мозку та інтелекту. Проблема в тому, що за підсумком вірус дійсно був скинутий на планету, ось тільки мавпи до неї так і не дісталися. Хто ж стане новим розумним виглядом замість наших найближчих родичів? повірте, відповідь здивує вас до глибини душі.