Для вивчення хвороби паркінсона вчені з сінгапуру виростили модель мініатюрного мозку людини

20

Щоб допомогти нам розгадати складну головоломку, якою є наш власний мозок, вчені вирощують його зменшені копії в лабораторних умовах. В даний час група вчених з сінгапуру зробила значний прорив, вперше виростивши мініатюрний мозок з характерними симптомами хвороби паркінсона, що, можливо, прокладе шлях до створення більш ефективних методів лікування.

Велика частина попередніх досліджень хвороби паркінсона проводилася на мишачих моделях захворювання, але це далеко не ідеальний аналог людини. Деякі з найбільш характерних патологічних ознак хвороби паркінсона насправді не проявляються у мишей, що призводить до неповної картини розвитку хвороби або експериментальних методів лікування.

“відтворити моделі хвороби паркінсона на тваринних моделях складно, оскільки вони не відображають прогресуючу і вибіркову втрату нейронів, що виробляють нейротрансмітер дофамін, що є основною особливістю хвороби паркінсона”, – говорить професор нг хак хуі, старший співавтор дослідження. “ще одним обмеженням є те, що експериментальні моделі мишей хвороби паркінсона не розвивають характерні скупчення білків, які називаються тільцями леві, які часто спостерігаються в клітинах мозку людей з хворобою паркінсона та типом прогресуючої деменції, відомої як деменція тіла леві”.

В останні роки вчені розробили більш точні моделі, відомі як органели мозку. Ці грудочки мозкової тканини розміром з горошину вирощуються зі стовбурових клітин людини в середовищі, яка дуже сильно схожа на ту, в якій зазвичай розвивається мозок, спонукаючи клітини формувати тривимірне скупчення нейронів і інших клітин, що нагадує справжній мозок в мініатюрі. Вчені використовували ці органоіди мозку для вивчення розвитку, хвороб і ліків, і навіть змогли створити такі органічні клітини, які проростали кровоносними судинами і мали структури, схожі на очі.

Щоб створити органи мозку з ознаками хвороби паркінсона, дослідники змінили днк стовбурових клітин, щоб надати їм генетичні фактори ризику, пов’язані з цим захворюванням. В результаті в отриманому міні-мозку були виявлені ознаки прогресуючої втрати нейронів, що виробляють дофамін, а також тіла леві.

“ці експерименти вперше відтворюють характерні особливості хвороби паркінсона, які ми спостерігаємо тільки у пацієнтів”, – говорить хенсу шон дже, старший співавтор дослідження. “ми створили нову модель патології, яка дозволить нам простежити, як розвивається хвороба і як її можна уповільнити або зупинити”.

Команда вже почала використовувати дані моделі міні-мозку, щоб вивчити, як формуються ці тільця леві, і протестувати препарати, здатні зупинити прогресування хвороби.

“продовжити роки здорового життя старіючого населення планети, чиї фізичні та когнітивні здібності часто знижуються через нейродегенеративних захворювань, – це серйозне завдання”, – сказав професор тан енг кінг, заступник медичного директора з академічних питань nni, старший співавтор дослідження. Це відкриття дає уявлення і “гуманну” модель хвороби, яка може полегшити тестування ліків проти хвороби паркінсона і деменції” .