Жінки та ігри. Сильний жіночий персонаж у відеогрі

401

Продовжуємо нашу серію матеріалів, присвячених жіночим персонажам в іграх. що найкращий жіночий персонаж, якого можна назвати сильним – це просто добре зроблений персонаж. Його підлога не повинен відігравати жодної ролі в тому, щоб вважатися сильним або слабким. Сьогодні ми бачимо, що геймери досить часто роблять акцент на тому, який персонаж сильний, а який ні в залежності від його статі. У багатьох навіть підгорає, коли їм виявляється жінка. З цієї причини ми вирішили розібрати, як зробити сильного жіночого персонажа в грі.

У чому сила, сестра?

Розмірковувати на тему гарних жіночих персонажів в іграх, у відриві від просто хороших персонажів дуже суперечливо і маніпулятивно, і ми так робити не будемо. Це просто неправильно по відношенню до самих героїв. Для того щоб зрозуміти, який персонаж сильний чи ні, звернемося до дизайну і сценарним прийомам. Якщо порівняти багато характеристики персонажів в іграх, то критерії сильного персонажа виглядають приблизно так: багатосторонній, харизматичний, правдоподібний, особливий в дизайні, має мрії, цілі і передісторію. З іншого ж боку не досить назвати персонажа приємним або сильним, якщо він просто має, яким ми симпатизуємо. Такий опис має право на існування, але воно має бути основним.

А чим чоловіки краще?

Перед тим як йти далі, давайте розглянемо ще один момент. Важко заперечувати той факт, що чоловічих персонажів в іграх як головних героїв набагато більше, ніж жіночих. У дослідженні 2012 року від EEDAR, з 669 відібраних ігри, в 300 можна було вибрати стать персонажа. В інших проектах жіночі персонажі як РР. зустрічалися тільки 24 рази. Упевнений сьогодні ця цифра була б більшою, але не набагато.

Незважаючи на те, що чоловічих персонажів в іграх набагато більше, як багато з них сильних? Адже той факт, що чоловічий персонаж не робить його таким. Наприклад, візьмемо Дюка Нюкема – він абсолютне уособлення мускулинности, генератор тестостерону, який, безумовно, сильний фізично, і великими гарматами косить натовпи прибульців. Але сильний він персонаж? Не думаю, так як він практично не володіє ніякими рисами, що роблять його сильним не фізично. Він не багатосторонній, не правдоподібний і часом взагалі веде себе як ідіот, якого смішить можливість кидатися лайном. Це навіть навпаки огидно.

З іншого боку, якщо протиставити йому Альтаїра, то ситуація зовсім інша. І якщо замінити Альтаиру підлогу, то у нас залишиться той же самий хороший і сильний персонаж, тільки жінка. Я веду ще раз до того, щоб ви точно зрозуміли, обговорюючи сильного жіночого персонажа, ми говоримо в цілому про хорошого героя, але в контексті того, що він жінка.

P. S. E. C. I. A. L.

Повертаючись до наших вище описаним стовпам якостей хорошого героя, давайте, як у відео навчальних презентаціях Vault-Tec розберемо, що ж означають всі ці критерії, які роблять персонажа хорошим.

Багатосторонній персонаж в буквальному сенсі повинен мати в собі більше одного боку. Якщо герой протягом історії розкривається і стає тим, ким ви не вважали на початку сюжету, то цей пункт виконано. Знову таки, згадайте Альтаїра, який всю гру переосмислює себе і своє кредо, розуміючи, що в світі є більше ніж дві сторони однієї монети. Це надає йому глибини, а нас як геймерів змушує з цікавістю проходити гру далі, незважаючи на досить одноманітні сюжетні арки.

Харизматичний персонаж повинен відрізняться від якогось перехожого, який пів дня проводить на роботі, а потім щовечора йде в бар і ужирается до нестями, поки його звідти не виженуть.

Особливий дизайн персонажа – це не привабливість, а скоріше те, що просто виділяє його на тлі інших подібних персонажів.

Правдоподібним може бути як зла, так і хороший герой, головне, щоб він мав, даючи нам зрозуміти, чому він став таким, який є. Чому він надходить подібним чином, звідки в нього ці переконання, і як вони вписуються в загальний лор гри. Тут же і його мета, мрії і мотиви, які і є тригерами до дії. А щоб ці цілі були виправдані, герою потрібна передісторія, завдяки якій ми не будемо питати: «а чого це він хоче все знищити?».

«Це все тому що ти – товста»

Давайте розберемо на прикладі. Як на мене, цілком цим параметрам відповідає Гледос з серії Portal. Гледос по всіх фронтах можна назвати сильним жіночим персонажем. З самого початку ми розуміємо, що Гледос всемогутня – вона повністю контролює лабораторію і змушує нас проходити з-за день випробування з волі своєї примхи. Розробники постійно роблять акцент на її холодну розважливість, підступність, дотепність і саркастичность. Складаючи всі ці риси, вона стає харизматичною і розташовує до себе. У підсумку, ми їй симпатизуємо, хоч вона і наш антагоніст. Просто подивіться на її фразу при воскресінні, адресовану Чол і зрозумієте про що я:

«А, це ти… Давно не бачилися… Як справи? Я була так зайнята, поки була мертва. Ну… після того, як ти вбила мене. Гаразд. Слухай, ми обидві наговорили багато такого, про що ти ще пошкодуєш. Але зараз ми повинні забути про наші розбіжності. Заради науки. Ти чудовисько.»

Але саме тут нам треба переставати мислити поверхово, адже глибину всемогутньою Гледос ми зможемо побачити, тільки коли позбавимо її всієї цієї сили. Тобто, зможемо провести межу між сильним і гарним персонажем. І саме так сценаристи і надходять, перетворюючи її в картоплю, з якої ми будемо бігати підлогу гри. В момент, коли модуль Уитлы підключається до системи контролю комплексу Aperture, Гледос терпить фізична поразка, а коли її розум виявляється в картоплі – ще і моральний. Але вона все одно залишається собою.

Знаючи ці моменти, давайте пройдемося по нашим «S. P. E. C. I. A. L.» критеріям

Гледос – однозначно багатосторонній персонаж, за підсумком історії вона виявляється не тим, ким ми бачили її всю першу частину і чверть другий. Адже якщо побоюєтеся спойлерів, переходьте до наступного абзацу] вона була звичайною людиною, чий розум замкнули в тілі машини без її волі. За своєю сильною і саркастичній натурою, ми можемо знайти частинку людяності і жалю, в першу чергу до жінки по імені Керролл, якою вона колись була.

Гледос безумовно харизматична з усіма своїми жартами і поведінкою, і особливо в історії з чортовим тортиком. У неї дизайн, що запам’ятовується, який виділяє її серед інших подібних босів роботів або штучних інтелектів в іграх. Ви точно дізнаєтесь її з тисячі.

Вона, безумовно, правдоподібна в тому, що має передісторію, цілі та мотиви, що нам і показано на протязі всієї гри. І так, хоч така машина не може існувати в житті, якщо б ситуація склалася саме так, як показано у всій всесвіту Portal і Half Life, то поява Гледос дійсно було б можливим. Нам дають причину і наслідки її поведінки, які ідеально вписуються в сеттінг.

І саме тому, я вважаю Гледос дійсно сильним і гарним жіночим персонажем. Вона завжди притягує увагу, коли на екрані вона або її голос. З часом нам стане не важко зрозуміти, чому вона поводиться саме так. І на її прикладі ви можете самі пригадувати, хто ще з жіночих персонажів або чоловічих володіє подібними якостями. До того ж ми описали аж в нашому минулому матеріалі.

Тепер ви знаєте критерії крутого жіночого персонажа в іграх і крутого персонажа як такого. І якщо це не так, то я не знаю, як по-іншому можна їх описати.