Що таке реалізм в іграх і чи потрібен він взагалі?

500

Ми часто чуємо, що та чи інша гра реалістична. Що розробник додав в гру елементи, які роблять її реалістичною, тому вона буде хардкорного. Найчастіше цей факт подається як щось апріорі хороше, мовляв, реалістичність в іграх – ознака гарного проекту, а не шматок казуального самі знаєте чого для сірої маси. Але, чи так це добре насправді, як нам люблять розповідати? Часто цим поняттям маніпулюють, щоб заздалегідь викликати в нас любов до проекту.

Реалізм і Реалістичність

Які ігри взагалі ми можемо назвати реалістичними? Якщо з графікою все зрозуміло, то з точки зору механік реалістична та гра, яка найкраще відображає наше життя на комп’ютерних екранах. Але тут заковика в тому, що реалістичну гру від нереалістичною відрізняє кількість різних деталей, які роблять геймплей іноді цікавіше, а іноді набагато складніше і геморойней.

Тут важливо розуміти, що реалізм і реалістичність – це дві різні речі. Коли ми говоримо «реалістична гра», то розуміємо, що в ній є деталі, які виглядали б в нашому житті так само, чи могли б в ній існувати. Наприклад, The Witcher 3 Wild Hunt досить реалістична.

Якщо подивитися на пересування Геральта або на його руху в бою – його кроки плавні, видно як він застосовує силу, щоб контратакувати, нанести удар. Ви розумієте, що частка хореографії тут є, в житті все виглядало б подібним чином. А якщо порівняти це з тієї ж DMC, то Нейро або Данте рухаються занадто різко, бій максимально динамічний з карколомними прийомами, і ми можемо сказати, що гра не реалістична. Повертаючись до Відьмак, давайте подумаємо, а чи є в грі реалізм? Немає, так як це фентазі.

Реалізм – це, те чого намагалися домогтися у Kingdom Come: Deliverance, відтворюючи середньовіччя. Це Arma 3, де можна побачити реалії сьогодення військового бою, де вам потрібно спочатку півгодини висаджуватися і їхати до точки операції, а потім ще стільки ж повзти по землі, щоб померти від однієї кулі снайпера. Це DayZ, де сеттінг зомбі апокаліпсису не можна назвати реальним, проте умови виживання – максимально наближені до того, які вони є. Це і будь-симулятор фермера, сміттяра та інше.

Іншими словами реалізм – це коли в один момент ви вимикаєте гру зі словами: «Ні, дякую, якби я хотів втомитися, я б зробив це в реальності».

Ваша гра важче моєму житті

По суті, ми граємо в ігри для того, щоб ненадовго піти з реальності, тому навіщо робити гру настільки реалістичною, щоб ми не втомлювалися у ній ще більше? Більшість реалістичних симуляторів зроблені тільки для того, щоб показати рутину тієї чи іншої професії, сфер життя, будь то симулятор сміттяра, будівельника або прийому ЛСД [така собі рутина, знаю]. Найчастіше всі вони максимально нудні і існують для вузької аудиторії.

З точки зору геймдизайну вам немає ніякого сенсу ускладнювати зайвим реалізмом гру, так як вона просто буде неиграбельной. Цією хворобою страждали, так і досі страждають, багато СНД-шні проекти. Не знаю, чим зумовлене таке завзяття в слов’янському геймплеї робити як можна більше реалістичних фіч, але мало в кого це виходить добре.

Мій улюблений приклад, старенька гра Xenus: Boiling Point. Дія відбувається в бідній Колумбії, тому логічно припустити, що місцеві будуть намагатися здерти з вас гроші при будь-якій зручній можливості, і це врахували у грі. Також, у вас могла розвинутися залежність від ліків з-за їх частого прийому, могло заклинювати зброю, а пошкодження ви отримували певні кінцівки, які потрібно було лікувати. Виглядає амбітно, але у підсумку все це заважало грі, і перетворило її в необґрунтовано важкий pay to win. Я навіть мовчу про те, що Xenus була криво зроблено…

Хвороба не обґрунтованого реалізму часом вражає західний і східний геймдев. Ніхто не забороняє додавати реалізм в гру, або робити основою всього проекту. Головне знати свою аудиторію і обґрунтовано додавати реалізм заради контексту, а не заради реалізму.

Взяти ось Dwarf Fortress – гра надзвичайно складна і капець яка деталізована з великим замахом на реалізм. Вам потрібно керувати поселенням гномів, у кожного з яких повністю реалістично функціонуюче тіло. Комусь зламали ногу, комусь вирвали очей і він осліп, при цьому туди занесли інфекцію – розбирайся з цим. Потрібно стежити за погодою, ресурсами, хворобами, алкоголізмом народу, економікою, торгівлею і ще за 50-ма показниками. Тут тотальний реалізм – сама сутність гри і він доречний, адже без цього Dwarf Fortress не була б собою. Така ж ситуації з Arma і Day Z.

А ось приклад недоречного реалізму це Shenmue. У грі багато побічних активностей, які псують її. Буває, вам призначили зустріч на 9 вечора, а у вас ще 2 години внитриигрового часу, а сну немає. Вам просто нічого робити, і ви страждаєте фігньою. Або ж місія, де вам потрібно було витрачати весь тиждень, відвідуючи складські приміщення і працювати вантажником. Реалістично? Безумовно. А цікаво? Немає.

Ех, запустимо гру! Ех, заживемо!

Часто реалізм в іграх намагаються вставити для гри ролі, що і було зроблено у Kingdom Come: Deliverance. В ній всі елементи реалізму були введені для того, щоб ви відчули себе середньовічним хлопчиною, який прагне стати воїном. І частково це вдалося зробити, але не до кінця. Сьогодні я б назвав гру зразком правильного реалізму, але і тут симптоми необгрунтованого ускладнення присутні.

Приклад відіграшу ролі: прийшов до персонажа, а його немає, адже ти запізнився на зустріч. Що ж, поки йшов – зголоднів. У сумці самогон і пара яблук. Все з’їв і випив, пішов гуляти. Самогон вставив так, що взагалі несе не по-дитячому, натрапив на стражників, і ті кинули в в’язницю за пияцтво. Вийшов на наступний день і нарешті дійшов до потрібного персонажа.

Проте з часом ти розумієш, що незважаючи на весь цей реалізм, твій персонаж діє самостійно: сам говорить за тебе, сам приймає рішення і вони не збігаються з твоїми. І як такої гри немає, а реалістичні штуки тільки заважають, а іноді взагалі сходять на немає.

Так, додаючи в гру голод, розробник планував, що коли ми йдемо в подорож, набиваємо сумку провізією. Але він не передбачив, що гравці просто будуть вриватися в чужі будинки і безкарно жерти юшку з казанів. Весь реалізм руйнується.

Чим реалістичніше, тим краще

З правильної позиції геймдизайну, реалізм має цінність, коли не заважає грі бути нереалістичною. Найкращий приклад, це вічне питання про ножі і базуке. Ви коли-небудь замислювалися, що часто в іграх ніж має таку ж силу як і базука і вбиває з одного разу? Гвинтівка вбиває з двох куль, а ніж – із одного кліка. Це так, але це ігрова умовність. І чим шкідливого реалізована ця умовність, тим більш реалістичною нам буде здаватися гра. Те, що ми вбиваємо ножем з одного разу не заважає нам повірити, що це реалістично. Особливо якщо анімація вбивства зроблена добре.

У тій же Mafia 2 ,як і в Shenmue є рівень з навантаженням ящиків. Але тільки в Мафії вже після третього ящика ви розумієте, що це не цікаво і гра запропонує вам пропустити цей варіант. Ми і так можемо сказати, що гра дуже реалістична, але нас не змушують від неї втомлюватися. Ви можете перетягнути всі ящики заради ачівкі якщо душа просить, але не зобов’язані це робити. Ви можете заправити машину, але гра не буде змушувати вас заправляти її кожні пів години.

Хороша гра, яка претендує на реалістичність або навіть реалізм повинна давати вам можливість робити те, що ви могли б робити в житті, але не примушувати це робити. Це і є ключова відмінність хороших, реалістичних ігор від проектів з необґрунтованим реалізмом. Адже в першу чергу гри потрібні для розваги і розповіді історії, а не заради того, щоб змушувати вас постійно дивитися на індикатор вашого голоду, пропускаючи сюжет, та ще й вислуховувати, що це справжній хардкорний геймінг.Реалізм і реалістичність в іграх безумовно потрібні, але, як і у всьому важливий контекст і баланс.