32 або 64 біт: яку ставити систему і як визначити?

1053

Доброго дня. Після покупки нового ноутбука або складання стаціонарного комп’ютера, перед багатьма користувачами стає питання: 32 або 64 біт яку ставити систему? Тема дуже цікава, і в даній публікації ми будемо детально розглядати всі нюанси, що стосуються розрядності Windows.

ЗМІСТ СТАТТІ:

 • У чому ж різниця?
 • 32 або 64 розрядна система – що краще?
 • Визначення розрядності
  • Windows XP
  • Windows 7
  • Windows 10
 • Сумісність старих ПК і нових ОС

У чому ж різниця?

На сьогоднішній день всі ПК використовуються одну з двох архітектур процесора: x64 або x86. Цей показник визначає ширину адресного діапазону, з яким може працювати ОС. Якщо говорити простою мовою, розрядність «операційки» визначає максимальний об’єм пам’яті ОЗП, підтримуваної комп’ютером. Ось простий розрахунок, як дізнатися яку систему ставити 32 або 64?

 • Для 32-bit до 4 Гб;
 • Для 64-bit до 192 Гб.

Майже всі сучасні процесори (як Intel, так і AMD) підтримують обидві різновиди архітектури, тому немає різниці, яку систему Ви встановите. А ось якщо справа стосується «стареньких» пристроїв, то немає сенсу ставити на нього Windows x64, оскільки він може не підтримувати відповідний набір команд (що неодмінно позначиться на працездатності).

Ось реальний приклад. У нас є лептоп Samsung R60, який назвати новим просто язик не повертається. Він використовує ПРОЦЕСОР x86 Celeron 520 c набором EM 64T (х 64). Ось, що показує утиліта CPU-Z:

32 або 64 біт: яку ставити систему і як визначити?

Вищевказаний мікрочіп може працювати тільки з двома гігабайтами ОПЕРАТИВНОЇ пам’яті (не більше!). Незважаючи на підтримку 64-бітної архітектури, ставити систему такою ж розрядності немає сенсу (для такого обсягу «оперативки»).

32 або 64 розрядна система – що краще?

Один час більшою популярністю користувалися 32-бітні системи. Це була «ера Віндовс XP». Але після виходу «сімки» вся слава дісталася їй. Навіть «десятці» не вдалося сильно похитнути позиції Windows 7 64 bit.

Визначення розрядності

Мене часто запитують: «як дізнатися скільки біт 32 або 64?». З’ясувати це можна за лічені хвилини без використання сторонніх додатків. Зараз я розповім, як це зробити для різних ОС.

Windows XP

Відкриваємо «Пуск», вибираємо властивості комп’ютера. Можна просто клікнути правою кнопкою мишки по значку «Мій комп’ютер» на робочому столі і вибрати «Властивості». Повинно відкритися вікно:

32 або 64 біт: яку ставити систему і як визначити?

В даному випадку ми маємо справу з 32-бітної системою. Інакше напис містила б «x64 Edition», як на скріні нижче:

32 або 64 біт: яку ставити систему і як визначити?

Windows 7

Як дізнатися яка система 32 або 64 bit? Спосіб визначення такої ж, як і для XP. Необхідно відкрити властивості комп’ютера. Але вікно з інформацією буде виглядати трошки по-іншому:

32 або 64 біт: яку ставити систему і як визначити?

В полі «Тип системи» будуть вказані потрібні нам дані. Все просто, погодьтеся?

Windows 10

У меню «Пуск» слід клікнути по «Параметрами» для переходу в наступне вікно.

32 або 64 біт: яку ставити систему і як визначити?

Вибираємо «Система» і чекаємо, поки не з’явиться ще одне вікно. Тепер слід зліва в переліку налаштувань знайти вкладку «Про систему». Після кліка по ній відображатися наступна інформація:

Сумісність старих ПК і нових ОС

Якщо на Вашому ПК встановлено «стародавній» процесор, наприклад Pentium 4 (старий добрий «пеньок»), то встановити на нього сучасну операційну (Віндовс 7 8 10) у Вас навряд чи вийде. Максимум це XP. Але варто враховувати, що для даної системи вже не забезпечується підтримка (випуск виправлень і апдейтів), що вводить деякі обмеження в більшості нових додатків. Так і з безпекою при підключенні до Інтернету у «Ікс Пі» справи йдуть не дуже добре. Краще оновити «залізо» і встановити версію ОС новіші.

Пройде ще кілька років, і версії з розрядністю 32 біт перестануть існувати. Їх повністю витіснять» 64-bit системи. Такі умови диктують нам виробники обладнання. І мова не тільки про стаціонарних ПК, але і мобільних гаджетах.

З повагою, Віктор!