Огляд і тестування комплекту оперативної пам’яті ddr4 – 3600 goodram irdm rgb irg-36d4l18s/16gdc об’ємом 16 гбайт

32

Зміст

Вступ

Ddr4 ще рано списувати з рахунків, оскільки вона залишається найпопулярнішим типом пам’яті. Більшість готових систем продається саме з нею, і це означає, що приблизно на три роки такої збірки точно вистачить. Що буде через цей час, сказати ніхто не може, тому, можливо, хтось чекає зниження цін на ddr5, але якщо треба тут і зараз, то варіантів особливо немає.

Я розглянув вже багато планок різних виробників і на різних чіпах чіпах і можу сказати, що приблизно всі підійшли до позначки ddr4-3600. Офіційно такого стандарту немає, але більшість виробників досягли цього бар’єру за допомогою розгону. Сьогодні це значення є найбільш актуальним. Насправді їм можна вважати весь діапазон від ddr4 – 3600 до ddr4-4000, коли контролер пам’яті процесора працює з дільником 1:1. Це актуально навіть для останнього покоління процесорів компанії intel під назвою alder lake. Саме тому на ринку дуже багато різних комплектів пам’яті ddr4, і вони залишаються затребуваними і актуальними.

Незважаючи на достаток, представлене на ринку, саме хорошої пам’яті не так вже й багато. Однак є ціла компанія, яка так і називається – goodram. Компанія була заснована ще в 1991 році і спочатку спеціалізувалася на випуску оперативної пам’яті. Сьогодні асортимент продукції став набагато ширше. Це різні flash-накопичувачі, ssd-диски і оперативна пам’ять. Як і багато інших виробників подібної продукції, сама фірма не виробляє чіпи, а закуповує їх у партнерів, займаючись лише складанням і випуском готової до використання продукції. Так само, як у інших великих фірм, був представлений окремий бренд для геймерської продукції, він називається iridium або irdm. Також є свій логотип і представлені кілька продуктових лінійок.

Сьогодні ми розглянемо один цікавий комплект, який називається irdm ddr4-3600 і складається з двох модулів по 8 гбайт. Повний артикул: irg-36d4l18s / 16gdc.

Планки обладнані підсвічуванням, яка синхронізується з усіма відомими системами різних виробників. А обсяг самий ходовий на сьогоднішній день тому, що в більшості випадків 16 гб ще достатньо. Тільки для окремих фанатів, які люблять відкривати 100500 вікон в браузері, краще відразу доглядати ємність в два рази більше. Поки в цій лінійці представлений всього один комплект з таким об’ємом, але в інших є більше і тому все може скоро змінитися, а ми поки розглянемо цю модель.

Упаковка і комплектація

Оперативна пам’ять goodram irdm призначається для геймерів, але при цьому все ж упор робиться на універсальність і сумісність. У лінійці irdm rgb ddr4 присутній тільки один комплект, і він сьогодні представлений на тестуванні. Зрозуміло, надалі вона буде розширюватися, але поки це тільки початок, а розмах фірми швидше за все не дозволяє випустити відразу кілька модифікацій в одній лінійці. Таке можуть дозволити собі тільки гіганти галузі.

Тут ми бачимо свою власну упаковку і стилістику в оформленні. Коробка досить велика і незвичайна. Фон коробки переважно чорний з сріблястими вставками.

Спереду ми бачимо велике зображення двох модулів. Зверху знаходяться якісь білі елементи. Зрозуміло, що тут якось обіграна чорно-біла стилістика, але мені здалося, що було б цікавіше, якщо б була показана переливається підсвічування зверху радіаторів. Так було б відразу ясно, що вона є і в цьому одна з особливостей цих планок.

У лівому верхньому кутку зазначено, що це пам’ять типу ddr4 2х8 гб. Також не забули згадати частоту і довічну гарантію. Праворуч знаходиться група різних значків, які відповідають однойменним технологіям синхронізації підсвічування. Внизу знаходиться тільки назва компанії, бренду irdm і його логотипу.

Основна частина інформації знаходиться ззаду.

Зверху ми знову бачимо назву компанії, бренд irdm і його логотип. Нижче в натуральну величину підремонтований модуль з підсвічуванням. Тут вже все зрозуміло і питань немає. А далі надійшли просто геніально і на декількох мовах посилають всіх, хто цікавиться на сайт виробника.

Зовні знаходиться просто чохол, який зсувається убік. Усередині розташований лоток, де зафіксовані самі планки пам’яті.

Сам він виготовлений з картону і обклеєний сріблястою плівкою, а всередині знаходиться каркас з м’якого матеріалу, в якому передбачені спеціальні ніші для фіксації модулів. Витягуються вони дуже просто і ніяких проблем з цим немає. Також вони легко встановлюються назад.

Ніякого комплекту поставки тут немає. Немає навіть інструкції або якогось буклету. Вся інформація є на сайті виробника, а оскільки комплект всього один з цієї лінійки, то взагалі виходить якийсь ексклюзив.

Дизайн і особливості модулів

Зовнішній вигляд модулів не викликає якогось захоплення або радості. Виглядають вони більше класично. Дизайн дуже помірний, якщо не сказати простий. Може в цьому і є успіх. Виробник тут не став сильно мудрувати, а зробив зверху пластикову молочно-білу вставку, яка зсередини підсвічується rgb світлодіодами.

Конструкція з самого початку не здається монолітною. З двох сторін знаходяться алюмінієві радіатори, пофарбовані в чорний колір. Поверхня матова і шорстка. Чорним глянцем по центру позначений логотип і в правому нижньому кутку напис irdm by goodram. Зліва, на одній зі сторін знаходиться наклейка з штрих-кодом, артикулом та інформацією про ці планках.

Радіатори приклеєні на совість і відірвати їх практично неможливо.

Є шанс акуратно зрізати клеїть лезом, але навіть тут є ризик подряпати чіпи і ще точно доведеться шукати десь такий же двосторонній скотч. Ламати планки не було абсолютно ніякого бажання.

Такого договору не було і в цьому не було якогось сенсу тому, що зараз нарешті запрацювала утиліта thaiphoon burner в росії.

Поки більше сказати про модулі нічого. Видно, що радіатори виготовлені з алюмінієвого сплаву і пофарбовані в чорний колір. Зверху до них кріпиться напівпрозора біла пластикова вставка з написом irdm by goodram на ній.

На одній стороні з краю можна помітити маркер кількості шарів, і тут їх відзначено вісім. Однак, два шари можуть бути задіяні якраз для підсвічування. Більше зовні нічого розгледіти не вийде, тому пора переходити до утиліт.

Реклама

Тестовий стенд

Тестування комплекту модулів оперативної пам’яті goodram irdm rgb irg-36d4l18s/16gdc 2 x 8 гб проводилося в складі наступної конфігурації:

  • процесор: amd ryzen 5 5600ge @ 4.5 ггц;
  • кулер: id-cooling se-224-xt;
  • термоінтерфейс: arctic mx-5;
  • материнська плата: asus tuf gaming b550m zaku ii wifi, версія bios– 2423;
  • пам’ять irdm irg-36d4l18s/16gdc 2 x 8 гб ddr4-3600;
  • накопичувач ssd m. 2: irdm ssdpr-p34b-01t-80 1тб;
  • блок живлення: aerocool aero bronze 750m;

Випробування модулів і розгін

Самі планки не дуже високі і влізуть майже скрізь. Виняток-там, де радіатор процесора може нависати над планками. В такому випадку може виникнути несумісність.

Реклама

Часто там встають тільки планки без радіаторів, але це лише в деяких itx системах, де все компактно. Там взагалі часто виникають проблеми з сумісністю. Зазвичай же ніяких проблем немає. Ситуацію трохи посилює пластикова деталь для розсіювання підсвічування зверху, яка виступає десь на 7 мм.

Це потрібно враховувати перед покупкою будь-яких модулів з підсвічуванням. Зовсім компактних планок я не бачив, а розсіювач є майже скрізь, але в різному форматі.

Переходимо до тестування і почнемо за традицією з утиліт, щоб подивитися на всю систему зсередини.

реклама

Видно, що оперативна пам’ять свіженька, виготовлена в жовтні цього року. Вона однорангова, 8 чіпів, 8 гбайт, вісім шарів металізації і найголовніше тут використовуються мікросхеми micron d-die.

Багато хто, напевно, мріяв побачити тут samsung b-die, але який сенс їх ставити сюди, коли їх можна продати подорожче в іншій пам’яті. Ніякого секрету немає, що виробники теж хочуть якось заробити грошей інакше який сенс в цьому взагалі.

Поки це насправді мало про що говорить і мені головне, щоб вона взяла 4000, а решта вже з таким обсягом не так важливо. Пам’ять не позиціонується як суперрекордсмен по швидкості, скоріше це середній рівень або трохи вище.

реклама

Також тут можна помітити, що присутній один xmp профіль ddr4 – 3600 з таймінгами 18-22-22-36. При цьому напруга стандартна для просунутих модулів – 1.35 в.

В штатному режимі пам’ять працює на частоті ddr4-2666 з таймінгами 19-19-19-42. НапругаПри цьому 1.2 в. Тепер настав час включити xmp і перевірити роботу.

Частоту процесора я вирішив зафіксувати на 4500 мгц, щоб результати не сильно «плавали». Просто в автоматичному режимі складно буде передбачити частоту в певний момент часу і похибка може бути великою. Після цього я вже спробував запустити систему разом з включеним xmp.

реклама

Відразу видно за результатами, що швидкість помітно збільшилася. Тут ніякого секрету немає, адже стався помітний стрибок з 2666 на 3600 мгц.

Спочатку я пробував довго підібрати таймінги поменше, але нічого хорошого з цієї затії не вийшло. Набагато краще справи йшли зі збільшенням частоти. Напруга я відразу збільшив до 1.45 в.

Для мене було важливо взяти в синхронному режимі ddr4-4000 з штатними таймінгами, що в підсумку вийшло. Частота fclk була зафіксована на позначці 2000 мгц.

Для подальшого тестування використовувалося три програми. Тест кеша і пам’яті в aida64-це синтетика, winrar 6.01 і 7-zip 19.00 – архіватори, чутливі до продуктивності оперативної пам’яті.

На вбудованому в процесор відео ще може збільшитися продуктивність в ігрових додатках при збільшенні швидкості роботи пам’яті. Це ми перевіримо за допомогою 3dmark night raid.

Результати тестів

aida64 6.50.5800 cache&memory benchmark memory read, мбайт/с memory write, мбайт/с memory copy, мбайт/с memory latency, нс

3dmark night raid marks

winrar 6.01 кбайт/с

7-zip v19.00 (x64) 32мб упаковка, підсумковий рейтинг, mips розпакування, підсумковий рейтинг, mips загальний рейтинг, mips

Висновок

Goodram irdm rgb irg-36d4l18s/16gdc – це сучасний комплект модулів оперативної пам’яті з підсвічуванням, який орієнтований на звичайних користувачів і геймерів. Ентузіасти люблять працювати з відомими мікросхемами, а не наосліп, тому їм це буде малоцікаво. Тут вони не такі легендарні, але свої частоти відпрацьовують, а розгін ніхто не гарантує. Тим не менш, трохи розігнати вдалося по частоті, а от зменшити таймінги не вийшло. Розгін все одно надає позитивний результат на систему, і в порівнянні з базовими частотами виходить відмінно. Особливо це помітно на процесорах з вбудованою графікою, де оперативна пам’ять відіграє важливу роль.

Самі модулі зроблені дуже якісно, акуратно і надійно. Радіатори зняти не вийшло. Вони приклеєні дуже надійно і їх можна відірвати тільки з чіпами. У мене вже був один такий випадок, і я тепер знімаю тільки там, де це реально. В іншому утиліти показують все, включаючи виробника мікросхем. Синхронізація з материнською платою в додатку asus armoury crate працює відмінно. Незвичайних ефектів тут немає, все виглядає на рівні. До чогось причепитися неможливо.

Даний комплект мені вдалося розігнати до ddr4-4000, що не так уже й погано для платформи amd і далеко не будь-який процесор витягне шину infinity fabric на частоті 2000 мгц. Жоден з п’яти процесорів 3000-ї серії, які я мав, не міг працювати вище 1900 мгц. Відповідно ця пам’ять може без будь-яких проблем працювати на ddr4-3733. Для цього достатньо було включити xmp, вручну виставити частоту пам’яті і зафіксувати шину.

Комплект goodram irdm rgb варто розглядати як недороге універсальне рішення з підсвічуванням, яке підійде більшості користувачів. Зрозуміло, що всі хочуть роздобути samsung b-die задарма, але треба просто трохи почекати, коли ентузіасти почнуть зливати свої добірні ddr4 планки і будуть переходити на ddr5.

Goodram пропонує просто недорогу альтернативу для масового користувача, якому потрібен режим ddr4 – 3600 і підсвічування. Рекорди ці планки не ставлять, але всі заявлені функції відпрацьовують по повній програмі.