Огляд Baba is You

444

Бувають інді ігри, в які грають всі, бувають погані інді гри, а бувають такі проекти, які дуже круті, але ви про них мало чули. Baba is You, це приклад такої гри, і дуже шкода, адже вона в буквальному сенсі нове слово в індустрії і геймдизайні. Сьогодні у нас огляд Baba is You.

Ви – це читач

Сама гра була представлена на фестивалі IGF 2018, де отримала багато нагород. У перегонах за перше місце її обігнала Night in the Woods, однак це не означає, що дана головоломка менш цікава. Я б навіть сказав, що сьогодні їй немає аналогів в цьому жанрі.

Чимось вона може нагадати The Witness, адже що там, що тут вам доведеться використовувати одну і ту ж схожу механіку протягом всієї гри. В The Witness ви повинні проводити лінію з точки «а» в точку «б» спираючись на оточення. Потрібно шукати підказки, секрети і намагатися відтворити їх на моніторі і зробити це 600 разів з усіма загадками.

Baba is You працює за цим же принципом, але з тією відмінністю, що ви самі створюєте правила гри. Ви пересуваєте різні блоки зі словами так, щоб виграти. Ця гра, що іноді ставить перед вами, здавалося б, нереальні завдання, які настільки прості у своєму рішенні, що дивуєшся, яким чином ти до цього не додумався.

А що за правила? На рівні розкидані блоки зі словами. Вони з’єднуються дієсловом is, що надає характеристику того чи іншого предмету на рівні. Наприклад, rock is push, що означає, що ви можете штовхати камінь, wall is stop – стіна це перепона. А Baba is you говорить, що ви керуєте баранчиком, на ім’я баба. Ці коротенькі фрази і є правила рівня.

Обзор Baba is You

Ви можете складати різні комбінації слів, тим самим змінюючи правила, за якими діє рівень. Переиначиваете гру, щоб пройти. Наприклад, на рівні є фрази flag is win і wall is stop. Від заповітного прапора вас відділяє стіна, яка не дає пройти. Так може просто поміняти правила про стіну і прапор місцями? Ви переставляєте їх, і стіна стає умовою перемоги. Залишилося тільки торкнутися її. А може піти далі, і самому стати стіною?! Поміняти baba is you на wall is you? Та будь ласка. І ось, граючи за стіну ви рухаєтеся до прапора.

І такі нестандартні рішення, щоб пройти рівень вам потрібно приймати досить часто. Головне, щоб ви взяли предмет, що стоїть перед умовою is win. Ви постійно жонглируете цими правилами, щоб зробити умова перемоги найзручнішим для себе.

Обзор Baba is You

Гра – це правила

Але обмежувачі вашої свободи є. Якщо б ви могли керувати грою стовідсотково, то вона була б безглузда. Деколи правила рівня дбайливо виводять в кут екрану і загороджують їх стіною.

Наприклад, wall is stop обнесено стіною, і вважай це ніяк не можна поміняти, як би не хотілося. Доведеться шукати більш конкретне рішення. Буває, зазвичай просто занесено в кут, і ти не можеш його рухати, зате не заборонено підставити під його частина is і інша дія або іменник. Адже правила працюють незалежно від такого як розташовані вертикально чи горизонтально.

Обзор Baba is You

Гра постійно вражає кількістю оригінальних ідей на кожному рівні. Здавалося б, ти все вже бачив, зрозумів як грати, але тут з’являється новий привід and, інші слова або дієслова і доводиться вчитися грати зовсім за іншими правилами. Ось недавно ти спритно перетворював стіни прапори, які були умовою перемоги, а от на наступному рівні правила складені як нехитрий вірш: «rose is read, violet is blue flag is win, baba is you» і спробуй змінити його так, щоб виграти.

Гра швидко стає складною і загадки вже не мають таке просте рішення. Потрібно стежити за грамотністю побудови правил, і щоб не було помилок. А у деяких рівнів є друга версія з одним або двома новими елементами, які зводять нанівець ваше попереднє рішення.

Обзор Baba is You

Геймдизайн – це перемога

То як зроблена гра та її концепція – відмінний приклад хорошого геймдизайну. Так як це головоломка, у вас часто буде виникати бажання відкрити проходження, проте тоді ви змиєте весь сенс в унітаз. І гра це розуміє, тому дає вам кілька фіч, щоб проходження було легше. Якщо ви програли, то завжди можете перезапустити рівень однією кнопкою, а якщо скоїли неправильна дія – завжди відкотитися назад на будь-яку кількість кроків, відтягуючи ваше перепрохождение з криком «Знову все заново! Ненавиджу!».

Структура світу теж схожа на The Witness – великий острів, що складається з різних частин. Але щоб просунуться далі, вам не потрібно розгадувати абсолютно всі загадки на одному рівні. Бувало таке, що ви застрягли у головоломці на одному рівні, і проходження застопорилося на кілька годин або днів? У цій грі про баранчика і англійську граматику такого немає, що робить проходження Baba is You не просто цікавим, але й комфортним.

Обзор Baba is You

Розробник точно знав, як зробити свою гру приємною і іграбельною.

Вона доступна виключно англійською, так як переклад вб’є весь сенс геймплея і головоломок. Переклад деяких фраз виглядав би просто безглуздо, а якщо враховувати особливості російської граматики – мені було б страшно в таке грати. Але не варто цього боятися, всі слова максимально прості, так і перекладач ніхто не відміняв.

Ви – це гравець і експериментатор

За що ще хочеться похвалити гру так це те, що вона не схожа на інші головоломки. Якщо ж в інших ми слідуємо за правилами, тут ми з ними граємо. Baba is You дуже самобутня і кожен її об’єкт має свій зміст і призначення. Якщо головоломок, де нам потрібно пересувати ящики, предмети і знаходити їм застосування багато, то таких ігор, де потрібно зрадити предмету новий сенс – крім Baba is You знайти важко.

Обзор Baba is You

У грі близько 200 рівнів. Кожен з них індивідуальний і змушує тебе експериментувати з його структурою. З самого навчання вас кинуть у світ дослідження, що супроводжується фразою: «а що якщо я зроблю так?». І до вашої подив – і у вас, швидше за все, все вийде, хоча не один раз гра зловить вас на те, що ви не такі розумні, як думаєте.

Поки що це дуже інноваційна гра, яка підкорить вас і зможе затягти не гірше, ніж який-небудь сюжетний продукт. Її інновації та підходи до дизайну рівнів не дадуть просто так. Ви експериментатор, а ваш союзник баранець – один тільки цей факт має захопити. Все, що пропонує вам проект – зроблено на вищому рівні.

Це був огляд Baba is You і сміливо можна поставити цій головоломці 10 баранчиків, перетворюються в стіну з 10.